Menu
Obec Nižný Slavkov
Nižný
Slavkov

História

Erb

 

 

 

 

 

 

Nižný Slavkov (nem. Nieder-Schlauch, Schlakendorf;maď. Alsó Szalok, Alsószalok)

Počet obyvateľov: 850

Okres: Sabinov

Mikroregión: Hornotorysský

Kraj: Prešovský

Nachádza sa v nadmorskej výške 520 m.n.m. na rozhraní Šarišskej vrchoviny, Bachurne, Braniska a Levočských vrchov, v doline Slavkovského potoka.

Názov obce je odvodený od slovanského osobného mena Slavk, Slavek, či Slavko, pripomínajúci zakladateľský rod – Slavkayovcov, ktorý pretrval až do 19. storočia.

Prvá písomná zmienka o Nižnom Slavkove je z roku 1214, kedy už stál kostol sv. Anny (súčasná kaplnka) a 12 domov. Avšak už pred 12. storočím sa v jeho okolí okrem hradiska nachádzala aj benediktínska pustovňa v časti zvanej Koscelisko.

Táto starobylá obec bola založená na zákupnom práve pri tzv. Veľkej ceste (Via magna) spájajúcej Šariš s neďalekým Spišom a rozvíjala sa ako radová potočná dedina.

Aj keď to bola typicky poddanskou dedinou, z okolitých obcí mala najväčšiu rozlohu svojho katastra (2314ha) s bohatými lesmi a pasienkami,  po celé stáročia vzbudzovalo neustály záujem vtedajších zemepánov o jej vlastnenie (Tarczayovci, Bornemisszovci, Berzewiczyiovci, Melczerovci, Spišská Kapitula a iní).

Už v roku 1600 mala obec 40 domov a okrem kostola a fary aj školu a mlyn. Prechádzala však neľahkými obdobiami svojej histórie. V samotnom začiatku čelila tatárskemu plieneniu, následne bola kolonizovaná nemeckým obyvateľstvom, prešla náboženskými nepokojmi 17. storočia, dvoma vojnovými mobilizáciami, z ktorých sa nevrátili desiatky mužov, hromadným vysťahovalectvom do zámoria, ale aj niekoľkým devastujúcim požiarom, živelným pohromám a epidémiám, ktoré kruto zdecimovali počet jej obyvateľov.

Napriek týmto neprajným udalostiam sa obec neustále rozvíjala a v roku 1905 dosiahla najvyšší počet 1350 obyvateľov. Slavkovčania prežívali svoju dlhú históriu na tomto kúsku zeme nielen s obyvateľmi Rómskej národnosti, ale aj s vyše tridsiatimi občanmi Židovského pôvodu, ktorí však v roku 1942 boli transportovaní do koncentračných táborov.

Roky socializmu priniesli následný úpadok súkromného hospodárstva, ako aj zákaz domovej výstavby, čo prinútilo mnoho mladých rodín k odchodu z tejto obce.

V obci sa nachádza aj niekoľko vzácnych sakrálnych pamiatok z 13. storočia, akými je  neskorománska kaplnka sv. Anny, ktorá je súčasťou ranogotického kostola Narodenia Panny Márie, či dve prícestné kaplnky pripomínajúce tatársky vpád z 13. storočia. Cennou pamiatkou je aj klasicistická kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1821, postavená grófom Ladislavom Melczerom v areáli kostola. Okrem sakrálnych pamiatok sa v doline Čierneho močiara nachádza aj nevšedná prírodná pamiatka Starý mlyn a posledné senníky (stodulky) z tzv. Sedliackej dediny.

V súčasnosti obec prechádza rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá jej dodáva novú atraktivitu v krásnom prírodnom prostredí. Previedla sa regulácia miestnych potokov, kanalizácia obce, regenerácia verejných priestranstiev s novým priestorom pre kultúru a oddych. Úplnou rekonštrukciou prešla aj Základná škola s Materskou školou, ako aj miestny cintorín s novým Domom nádeje.

Nižný Slavkov je nielen obcou s dlhou históriou, ktorá ju radí medzi najstaršie obce v okrese, ale aj obcou, ktorá sa stáva modernou a krajšou pre svojich obyvateľov.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Fotogaléria

Najnovšia fotogaléria

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:4:46

Slnko zapadá:20:38

Partnerské obce

Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na