Menu
Obec Nižný Slavkov
Nižný
Slavkov

História

Erb

 

 

 

 

 

 

Nižný Slavkov (nem. Nieder-Schlauch, Schlakendorf;maď. Alsó Szalok, Alsószalok)

Počet obyvateľov: 850

Okres: Sabinov

Mikroregión: Hornotorysský

Kraj: Prešovský

Nachádza sa v nadmorskej výške 520 m.n.m. na rozhraní Šarišskej vrchoviny, Bachurne, Braniska a Levočských vrchov, v doline Slavkovského potoka.

Názov obce je odvodený od slovanského osobného mena Slavk, Slavek, či Slavko, pripomínajúci zakladateľský rod – Slavkayovcov, ktorý pretrval až do 19. storočia.

Prvá písomná zmienka o Nižnom Slavkove je z roku 1214, kedy už stál kostol sv. Anny (súčasná kaplnka) a 12 domov. Avšak už pred 12. storočím sa v jeho okolí okrem hradiska nachádzala aj benediktínska pustovňa v časti zvanej Koscelisko.

Táto starobylá obec bola založená na zákupnom práve pri tzv. Veľkej ceste (Via magna) spájajúcej Šariš s neďalekým Spišom a rozvíjala sa ako radová potočná dedina.

Aj keď to bola typicky poddanskou dedinou, z okolitých obcí mala najväčšiu rozlohu svojho katastra (2314ha) s bohatými lesmi a pasienkami,  po celé stáročia vzbudzovalo neustály záujem vtedajších zemepánov o jej vlastnenie (Tarczayovci, Bornemisszovci, Berzewiczyiovci, Melczerovci, Spišská Kapitula a iní).

Už v roku 1600 mala obec 40 domov a okrem kostola a fary aj školu a mlyn. Prechádzala však neľahkými obdobiami svojej histórie. V samotnom začiatku čelila tatárskemu plieneniu, následne bola kolonizovaná nemeckým obyvateľstvom, prešla náboženskými nepokojmi 17. storočia, dvoma vojnovými mobilizáciami, z ktorých sa nevrátili desiatky mužov, hromadným vysťahovalectvom do zámoria, ale aj niekoľkým devastujúcim požiarom, živelným pohromám a epidémiám, ktoré kruto zdecimovali počet jej obyvateľov.

Napriek týmto neprajným udalostiam sa obec neustále rozvíjala a v roku 1905 dosiahla najvyšší počet 1350 obyvateľov. Slavkovčania prežívali svoju dlhú históriu na tomto kúsku zeme nielen s obyvateľmi Rómskej národnosti, ale aj s vyše tridsiatimi občanmi Židovského pôvodu, ktorí však v roku 1942 boli transportovaní do koncentračných táborov.

Roky socializmu priniesli následný úpadok súkromného hospodárstva, ako aj zákaz domovej výstavby, čo prinútilo mnoho mladých rodín k odchodu z tejto obce.

V obci sa nachádza aj niekoľko vzácnych sakrálnych pamiatok z 13. storočia, akými je  neskorománska kaplnka sv. Anny, ktorá je súčasťou ranogotického kostola Narodenia Panny Márie, či dve prícestné kaplnky pripomínajúce tatársky vpád z 13. storočia. Cennou pamiatkou je aj klasicistická kaplnka sv. Jána Nepomuckého z roku 1821, postavená grófom Ladislavom Melczerom v areáli kostola. Okrem sakrálnych pamiatok sa v doline Čierneho močiara nachádza aj nevšedná prírodná pamiatka Starý mlyn a posledné senníky (stodulky) z tzv. Sedliackej dediny.

V súčasnosti obec prechádza rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá jej dodáva novú atraktivitu v krásnom prírodnom prostredí. Previedla sa regulácia miestnych potokov, kanalizácia obce, regenerácia verejných priestranstiev s novým priestorom pre kultúru a oddych. Úplnou rekonštrukciou prešla aj Základná škola s Materskou školou, ako aj miestny cintorín s novým Domom nádeje.

Nižný Slavkov je nielen obcou s dlhou históriou, ktorá ju radí medzi najstaršie obce v okrese, ale aj obcou, ktorá sa stáva modernou a krajšou pre svojich obyvateľov.

Obec

Sviatok

Meniny má Miroslav, Mieroslav, Bertold, Bertolda, Mieroslava

Portál na vyhľadávanie lekárov

návšteva lekára

Geoportál obce

geosense

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Fotogaléria

Posledná pridaná fotografia

Východ a západ slnka

Slnko vychádza:6:20

Slnko zapadá:19:02

Partnerské obce

Mobilná aplikácia

Aktuálne informácie od nás
Priamo vo vašom telefóne
Viac o aplikácii
Stiahnite si našu mobilnú aplikáciu na